Menu

Results

2018 Winners

Overall District: 

  • 1st Eden
  • 2nd Carlisle
  • 3rd Furness
  • 4th South Lakes
  • 5th Allerdale
  • 6th Copeland 

Results:

Boccia: 1st, William Howard School, Carlisle. 2nd, Kirkby Stephen Grammar, Eden. 3rd, Walney Secondary, Furness

Pan-Disability Football: 1st, Trinity Schhol, Carlisle. 2nd, Appleby Grammar, Eden. 3rd, Netherhall, Allerdale

Tri Golf (Yr 3 & 4): 1st, Low Furness School, Furness. 2nd, St Martin & St Marys, South Lakes. 3rd, Penruddock Primary, Eden

Tri Golf (Yr 5 & 6): 1st St Martin & St Marys, South Lakes. 2nd Penruddock Primary, Eden. 3rd Shankhill Primary, Carlisle.

Hockey: 1st, St Martin & St Marys, South Lakes. 2nd Kirkby Stephen Primary, Eden. 3rd Fairfield Primary, Allerdale. 

Netball (High 5): 1st Yarlside Academy, Furness. 2nd Kirkby Stephen, Eden. 3rd Inglewood Jnr, Carlisle.

Netball (Yr 7): 1st Kirkby Stephen Grammar School. 2nd Queen Elizabeth, South Lakeland. 3rd, Trinity, Carlisle. 

Orienteering: 1st, Kirkby Stephen Primary, Eden. 2nd Bridekirk Dovenby School, Allerdale. 3rd Hayton Primary, Carlisle.

Table Cricket: 1st William Howard, Carlisle. 2nd Furness Academy, Furness. 3rd, Mayfield, Copeland.

Inslusive Table Tennis: 1st Kirkby Stephen Stephen Grammar, Eden. Joint 2nd Netherhall, Allerdale & Walney Secondary, Furness. 

Mini Tennis Small: 1st Burlington School, Furness. 2nd Cummersdale Primary, Carlisle. 3rd Skelton School, Eden. 

Mini Tennis Large: 1st Stanwix, Carlisle. 2nd Grange Primary, South Lakes. 3rd Ashfield Junior, Allerdale. 

Go Tri Triathlon Festival - Austin Frairs School, Carlisle

Tag Rugby Festival - Trinity School, Carlisle

Sportshall Athletics - Yarlside Academy, Barrow

Gymnastics

Small Schools 

Key Step 1: Lindal & Marton, Ulverston

Key Step 2: Lindal & Marton, Ulverston

Key Step 3: Selside School, Kendal

Large Schools 

Key Step 1: St Georges, Barrow

Key Step 2: St Martin & St Mary, Windermere

Key Step 3: Yarlside Academy, Barrow 

Cumbria School Games logo